Jak można zarazić się kiłą?

Kiłą zarazić się można przez bezpośredni kontakt seksualny z osobą, u której występuje owrzodzenie pierwotne lub wysypka skórna fazy wtórnej. Zarażony może zostać także płód – wtedy osobą zarażającą jest matka w ciąży. W takiej sytuacji życie płodu jest mocno zagrożone. Może też dojść do urodzenia się dziecka z uszkodzeniami układu nerwowego i innych narządów wewnętrznych. Mamy wtedy do czynienia z tzw. kiłą wrodzoną. Do zarażenia nie dojedzie jednak na basenie, poprzez używanie tych samych ubrań czy korzystanie z tych samych sanitariatów, tak jak miałoby to miejsce w przypadku rzeżączki.

Według danych WHO odnotowywanych jest około 12 milionów zakażeń, przy czym ich największy odsetek przypada na kraje rozwijające się. Wyjątkiem jest tu USA, w którym to kraju zachorowalność na kiłę jest bardzo wysoka – chorych w 2002 roku było aż 70 tys., a w ciągu dwóch lat ofiar francy przybyło aż o 11,2%. Niepokojący wydaje się wzrost zachorowalności wśród mężczyzn miedzy latami 2000 a 2004 o około 80%.

Sytuacja w naszym kraju nie jest tak tragiczna, mimo to nie wydaje się zbyt dobra. Z roku na rok liczba zachorowań na różne formy kiły zmniejsza się, jednak ilość zakażeń i tak jest zbyt wysoka. Na sto tysięcy osób choruje 2,57, co daje 1000 chorych na syfilis w skali całego kraju. Najgorsze pod tym względem jest województwo dolnośląskie. W roku 2002 były tam chore 93 osoby, w 2003 zanotowano już 124 przypadki.Be the first to comment on "Jak można zarazić się kiłą?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*